Wywiad: Łysa Polana Łączy

Wywiad: Łysa Polana Łączy

05.05.2025

Kontynuujemy serię wywiadów z beneficjentami, w których zbieramy opinie i doświadczenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektów, dofinansowanych ze środków europejskich w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja.

Wywiad przeprowadziliśmy z Panem Łukaszem Zawartką, specjalistą ds. Funduszy Europejskich, zatrudnionym w Wydziale Planowania i Funduszy Europejskich Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Dzień dobry Panie Łukaszu. Bardzo dziękuję za możliwość przeprowadzenia wywiadu.

Jakie są główne założenia projektu?

W ramach priorytetu 2. Lepiej połączone Pogranicze, Programu Interreg Polska Słowacja 2021 -2027 Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wspólnie z  Zarządem Dróg Kraju Preszowskiego realizuje projekt „Łysa Polana łączy”. Nasz projekt zakłada modernizację drogi wojewódzkiej nr 960 po stronie polskiej oraz drogi III/3078 po stronie słowackiej. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wzmocni integracja międzyregionalna. Kluczowym aspektem projektu jest również poprawa mobilności mieszkańców oraz transportu towarowego, co bezpośrednio przełoży się na rozwój biznesu i handlu w regionie, a także wymianę kulturową.

Jakie są mocne strony projektu?

Jednym z największych atutów projektu jest jego kompleksowość – modernizowane drogi znajdują się po obu stronach granicy, co zapewnia spójność infrastruktury i realnie wpływa na poprawę komunikacji transgranicznej. Istotną zaletą jest także efektywne partnerstwo pomiędzy Województwem Małopolskim (Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie) a Krajem Preszowskim (Zarządem Dróg Kraju Preszowskiego), co gwarantuje sprawną realizację inwestycji.

Dlaczego wybraliście właśnie program Interreg?

Jest to jedyny program, który umożliwia Województwu współpracę międzynarodową w zakresie infrastruktury. Pasja, która towarzyszy naszej pracy determinuje chęć rozwoju, wymiany doświadczeń, poznawanie nowych obszarów. To wszystko łączy w sobie Program Interreg Polska – Słowacja. A bardziej przyziemnie i praktycznie – to jedyny program, który umożliwia finansowanie takich inwestycji.

Co daje ten program w porównaniu z innymi?

Największą wartością dodaną jest możliwość wymiany doświadczeń między partnerami z różnych krajów. Dzięki współpracy możemy spojrzeć na wyzwania infrastrukturalne z innej perspektywy i korzystać z najlepszych praktyk stosowanych przez naszych partnerów lub upewnić się, że przyjęte przez nas rozwiązania są zasadne i adekwatne do potrzeb. To podejście wzbogaca realizowane inwestycje i przyczynia się do ich jeszcze większej efektywności.

Jakie korzyści płyną z projektu?

Do najważniejszych korzyści należą:

  • poprawa stanu technicznego dróg,
  • rozwój miejscowości przygranicznych,
  • zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

Kiedy i gdzie zobaczymy efekty?

Efekty są widoczne już teraz – jako że projekt dotyczy modernizacji dróg, jego rezultaty można obserwować na bieżąco. Każdy kolejny etap prac przynosi realne korzyści dla kierowców i mieszkańców regionu. Po stronie polskiej prace budowlane zakończyliśmy już w sierpniu 2024 r. 

Co wyróżnia ten projekt na tle innych działań transgranicznych?

Nie jest to nasz pierwszy projekt realizowany w ramach Interreg Polska – Słowacja. Wyróżnia nas przede wszystkim sprawność działania – nasze projekty są realizowane terminowo i bez większych trudności. Efektywność realizacji sprawia, że jesteśmy wiarygodnym beneficjentem i atrakcyjnym partnerem dla zagranicznych instytucji.

Czy współpraca spełniła Państwa oczekiwania?

Zdecydowanie tak. Dzięki współpracy z partnerami udało nam się zrealizować wiele wartościowych projektów i nawiązać relacje z fantastycznymi ludźmi po drugiej stronie granicy. Interreg Polska – Słowacja to nie tylko modernizacja dróg, ale także wymiana doświadczeń, pomysłów i możliwość budowania trwałych partnerstw.

Czy ponownie zdecydowalibyście się na realizację transgranicznego projektu?

Jak najbardziej. Dotychczas w ramach kolejnych edycji Programu Interreg Polska – Słowacja zrealizowaliśmy już dziewięć projektów transgranicznych, a kolejne wnioski projektowe, które złożyliśmy w kolejnych naborach są w trakcie oceny. To najlepszy dowód na to, że taka współpraca przynosi wymierne korzyści i warto ją kontynuować.

Czy współpraca transgraniczna się opłaca?

Bez tego rodzaju współpracy wiele projektów nie miałoby szans na realizację lub ich wdrożenie byłoby znacznie opóźnione. Dzięki wsparciu Programu Interreg Polska – Słowacja możemy skutecznie rozwiązywać problemy infrastrukturalne, co przekłada się na realne korzyści dla mieszkańców regionu.

Jakie trudności napotkali Państwo w realizacji projektu?

Każda inwestycja drogowa wiąże się z wyzwaniami – takimi jak kwestie techniczne czy organizacyjne – jednak nie spotkaliśmy się z żadnymi trudnościami, które mogłyby znacząco wpłynąć na realizację projektu.

Lepiej Połączone Pogranicze – jakie jest według Państwa?

To pogranicze, które zachęca do odwiedzenia swoich unikalnych walorów krajobrazowych i kulturowych.

A najlepszym sposobem na ich odkrycie jest podróż po nowoczesnej, dobrze zmodernizowanej drodze.

Co było dla Państwa największym zaskoczeniem podczas realizacji projektu?

Pozytywnie zaskoczyła nas otwartość ludzi, z którymi współpracowaliśmy oraz nieustannie pojawiające się nowe pomysły na kolejne projekty. Każde spotkanie w ramach programu Interreg inspiruje do dalszego działania i pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki dobrej współpracy.

Dziękuję za rozmowę. Wywiad przeprowadził Piotr Biel, Wspólny Sekretariat