Pogranicze polsko-słowackie kryje wiele niebezpieczeństw związanych z trudnym terenem. Na obszarze tym co roku dochodzi do katastrof naturalnych związanych m.in. z powodziami, wichurami, gwałtownymi opadami śniegu, suszami. Z racji uwarunkowań naturalnych szczególnie narażone na występowanie tych zjawisk są tereny górskie położone wokół Tatr. Ochotnicza Straż Pożarna wielokrotnie dociera na miejsce zdarzenia jako pierwsza, gdzie przystępuje do udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Sprawne reagowanie na kataklizmy na bezpośrednio sąsiadujących ze sobą terenach przygranicznych wymaga jednak działania na szerszą skalę: ścisłej współpracy jednostek ratowniczych z obu krajów, intensywnych szkoleń, niezawodnych rozwiązań i kompleksowego wyposażenia. Dlatego w ramach projektu partnerzy stawiają wspólnie czoła tym wyzwaniom i podejmują kompleksowe działania na rzecz zwiększenia skuteczności działań ochotniczych straży pożarnych z Polski i ze Słowacji w łagodzenia skutków klęsk żywiołowych będących następstwem zmian klimatu na obszarze wsparcia położonym wokół Tatr takie jak:
- doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych w niezbędny sprzęt i specjalistyczne szkolenia.
- Wypracowanie wspólnego systemu współpracy i planu działań w razie wystąpienia klęski żywiołowej.
- Realizację kampanii edukacyjnej dla mieszkańców.
Spójność stosowanych rozwiązań, ustandaryzowane wyposażenie oraz możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń realnie poprawią współpracę ochotniczych straży pożarnych na terenie Euroregionu „Tatry” w zakresie transgranicznego zarządzania kryzysowego. Z kolei ściślejsza współpraca tych jednostek ratowniczych przełoży się na lepszą sprawność podejmowania wspólnych interwencji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenach przygranicznych położonych wokół Tatr. Całość dopełni bardziej świadoma postawa ekologiczna mieszkańców obszaru objętego projektem.
Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności działań ochotniczych straży pożarnych z Polski i ze Słowacji w łagodzeniu skutków zmian klimatu na obszarze położonym wokół Tatr.
Celami szczegółowymi są:
- wzmocnienie potencjału operacyjnego ochotniczych straży pożarnych.
- Poprawa współpracy ochotniczych straży pożarnych z Polski i ze Słowacji.
- Zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców.
Projekt skierowany jest zarówno do mieszkańców z obszaru wsparcia objętego projektem po polskiej i słowackiej stronie granicy, jak i do osób przyjezdnych odwiedzających oba kraje. Bezpośrednimi beneficjentami projektu będzie 8 samorządów z PL i SK i działające na ich terenie służby zarządzania kryzysowego – łącznie 47 jednostek ochotniczej straży pożarnej.

Wywiad z przedstawicielem Partnera Wiodącego