Małe projekty realizowane są na pograniczu polsko-słowackim od ponad 20 lat i skierowane są bezpośrednio do mieszkańców pogranicza, dzięki czemu służą lokalnej społeczności, aktywizują ją do współpracy, zacieśniają kontakty oraz budują i umacniają wspólną tożsamość. Pomimo niezwykłego bogactwa kulturowego i naturalnego polsko-słowackiego pogranicza, wielu zabytków i atrakcji turystycznych, potencjał tego terenu wciąż pozostaje niewykorzystany. Brak jest systemowych rozwiązań w zakresie sieciowania produktów turystycznych, umiejętnego wykorzystania potencjału turystycznego pogranicza czy wreszcie brakuje spójnej, przemyślanej i odpowiadającej współczesnym trendom promocji wspólnych polsko-słowackich walorów turystycznych. Odpowiedzią na te potrzeby i wyzwania jest realizacja Funduszu Małych Projektów, którego celem głównym jest lepsze wykorzystanie zasobów i potencjału turystycznego pogranicza polsko-słowackiego poprzez realizację małych projektów transgranicznych.
Cele szczegółowe projektu FMP obejmują:
- zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania zasobów kulturowych i naturalnych pogranicza;
- wzmocnienie bezpośrednich kontaktów pomiędzy polską i słowacką społecznością poprzez wspieranie współpracy instytucji z OW;
- wspieranie działań w zakresie zrównoważonej turystyki dla rozwoju OW, włączenia społecznego i innowacji społecznych.
Realizacja niniejszych celów projektu zostanie osiągnięta poprzez wdrażanie i realizację małych projektów transgranicznych i przełoży się bezpośrednio na osiągnięcie celów programu w zakresie lepszego wykorzystania zasobów turystycznych dla rozwoju gospodarczego obszaru wsparcia, a także umożliwi osiągnięcie przypisanych dla FMP wskaźników produktu i rezultatu.